speaker-info

Projekt SPOLU

Dobrovolnictví je dvojnásobné štěstí / Vyjádři své štěstí

Projekt SPOLU je studentská organizace zajišťující volnočasové a socializační aktivity v zařízeních poskytujících péči osobám s duševními problémy. Studenti psychologie a medicínyve svém volném čase organizují různé skupinové aktivity, jakými jsou např. kognitivní trénink, arte, muziko, biblio a další. Kromě toho se střetávají také s jednotlivými pacienty, pomáhají odborníkům se zápisy z aktivit nebo organizují destigmatizační akce. Projekt má za sebou 5 let fungování a aktuálně čítá okolo 200 zapojených dobrovolníků v 5 městech po celé republice.

Gabriela Hešková je ve čtvrtém ročníku studia psychologie na Masarykově univerzitě. Zapojení do Projektu SPOLU je neodlučitelnou součástí jejího studia. Kromě toho, že už 3 roky dochází dělat muziko pro pacienty na uzavřeném oddělení psychiatrické kliniky, vede i skupiny dobrovolníků v rámci projektu a pomáhá s organizací různých akcí. Vždy měla blízko k umění; má za sebou také bakaláře ze Sdružených uměnověd a Teorie interaktivních médií na FF MU.

Markéta Hovorková studuje psychologii na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity. Je zapojena jako dobrovolnice, koordinátorka i členka organizačního týmu v Projektu SPOLU. Kromě volnočasových aktivit se také podílí na destigmatizaci, ať už v rámci Projektu nebo jeho partnerského projektu Mind the Mind, tak i pod Národním ústavem duševního zdraví jako členka týmu Destigmatizace. Mimo jiné je stážistkou na Psychiatrické klinice Fakultní nemocnice Brno, kde vypomáhá s vyšetřeními pacientů, zapisováním skupin a zařizováním volnočasových aktivit pro pacienty.

 

Dobrovolnictví je dvojnásobné štěstí
Dobrovolnictví má mnohé pozitivní následky od zlepšení fyzického zdraví, přes větší šance na pracovním pohovoru až po životní štěstí a celkovou spokojenost. Píšou o tom výzkumníci, filozofové i blogeři. My to známe z první ruky. V Projektu SPOLU právě teď aktivně působí kolem 200 dobrovolníků, kteří každý týden připraví až 50 volnočasových hodin pro pacienty psychiatrických zařízení. Co jim dobrovolnictví přináší? Jak a proč se taky stát dobrovolníkem? A jak dělat „malé dobrovolnictví“ ve svém každodenním životě i když se nemůžete zapojit k nám do projektu?

 

Workshop: Vyjádři své štěstí

Zajímá vás, jak asi vypadají volnočasové aktivity, které dělají dobrovolníci v Projektu SPOLU? Přijďte si vyzkoušet pestrou ochutnávku aktivit na vlastní kůži. Společně se podíváme na různé způsoby, jakými se dá uchopit tematika štěstí.