speaker-info

Mgr. et Mgr. Pavel Rataj

Návody na šťastné vztahy - existují?

Mgr. et Mgr. Pavel Rataj

Manžel inspirativní ženy, otec dvou dech a nervy beroucích dětí, kreativní a hledající párový psychoterapeut, konzervativní a rebelující víceprezident Asociace manželských a rodinných poradců ČR, často chybějící člen Unie psychologických asociací, novopečený učitel manželského a rodinného poradenství na katedře psychologie FFUK, občasný lektor a alchymista partnerských dovedností…

 

Návody na šťastné vztahy – existují?

Jako párový terapeut se každý den setkávám s partnerskými vztahy, které něco hledají. Někteří z partnerů hledají pomoc, orientaci, radu, jiní třeba poznání, prožitky, čas, a jiní dokonce vzkříšení či požehnání. Jsou to vztahy plné odlišností, vztahy různé délky, kvality či různých emocí i nemocí. Je to setkání se vždy s jedinečným příběhem! V kontrastu s tím pečlivě sleduji, jak lákavé a laciné návody, desatera a koncepty na šťastné vztahy odvádí pozornost od plodné cesty za životadárnou energií kvalitních vztahů!
A tak se ve směru Konference Štěstí zamýšlím a ptám se: Jak to, že se tolik lidí trápí ve vztazích, když návodů na šťastné partnerství je tolik?
Jaký je rozdíl mezi zamilovaností, láskou, dobrým vztahem a štěstím? Je štěstí dobrým indikátorem dobrého vztahu? Co je to „šťastný vztah“? Co je to „mít štěstí“ ve vztahu? Co je to „budovat“ štěstí? A co si osobně myslím, že je pro poctivou cestu v dlouhodobém vztahu důležité?